صفحه اصلی / دنیای اطراف ما / جالب ترین جراحیهای سال 2014

جالب ترین جراحیهای سال 2014

جالب ترین جراحیهای سال 2014
جالب ترین جراحیهای سال 2014

جالب ترین جراحیهای سال 2014

به گزارش سایت با ما بیاموز و به نقل از خبرگزاری مهر ، امروز با موضوع جالب ترین جراحیهای سال 2014 در خدمت شما دوستان عزیز هستیم.

در سال 2014 میلادی که حدودا چند روزی از پایانش نمونده جراحی های زیادی صورت گرفته که واقعا بعضی از آنها شگفت انگیز و جالب هستند. باید گفته که با پیشرفت علم امروزه تکنولوژی پزشکی کمک شایانی به انسان های زیادی کرده است که از این رو علم پزشکی را باید مقدس دانست.

برخی از این جراحیهای جالب به شرح زیر است :

1- جراحی جنین در رحم مادر :

پزشکان اهل کشور فرانسه توانستند یک جنین دختر را در رحم مادر جراحی کنند. تا جنین سالم و بدون هیچ مشکلی متولد شود. در ماه آگوست سال 2014، پس از تشخیص اینکه جنین پنج ماهه یک مادر فرانسوی دچار اختلالی به نام Spina bifida است، پزشکان فرانسوی جراحی داخل رحم مادر را شروع کردند. مادر فرانسوی زمانی که در ماه پنجم دوران بارداری خود بود، تحت عمل جراحی قرار گرفت و توانست نوزاد خود را با عمل جراحی سزارین به دنیا آورد. در این عمل جراحی که با حضور تیم کامل پزشکی از پزشکان، متخصصان مغز و اعصاب تشکیل شده بود، نوزاد دختر توانست بدون هیچ گونه مشکلی از این عمل جراحی متولد شود. بیماری بیرون زدگی نخاع جزء بیماری های کمیابی است که به طور عادی از هر 1000 مادر یک نفر به چنین مشکلی و اختلالی دچار می شود.

2- اکسو اسکلت، امیدی برای راه رفتن معلولان

روبات پوشیدنی اکسو اسکلت که معلولان با کمک این ربات پوشیدنی که به شکل لباس است می توانند قدرت راه رفتن دوباره خود را بدست آوردند. یکی از اولین اکسواسکلت ها را در بازی های جام جهانی سال 2014 میلادی و در حین افتتاحیه بازی های جام جهانی در برزیل شاهد بودیم و بازی ها در حالی با شوت یک معلول به توپ شروع شد که وی این روبات پوشیدنی را پوشیده بود و پیام راه رفتن دوباره را به تمام معلولان دنیا منتقل کرده است.

3- نابینایان با چشم بیونیک بینا می شوند

یک نابینای اهل کشور سوئیس که حدودا 15 سال پیش بینایی خود را از دست داده است با کمک عمل موفقی که پزشکان انجام دادند و با کمک از چشم بیونیک توانست بینایی نسبی خود را بازیابد. در این عمل جراحی از پروتز شبکیه چشم کمک گرفته شد تا بیمار بتواند بینایی نسبی خود را بدست بیاورد. این بیمار بینایی کامل خود را به دست نیاورده اما با کمک این عمل جراحی توانست از جهان تاریک نابینایان خارج شود. چشم بیونیک به بیمار این اجازه را می دهد تا بتواند حاشیه و سایه اجسام روشن و تیره، تضاد رنگی، زیبایی یا تجسمی از اجسام دور همانند تصاویری که با عینک دیده می شوند را داشته باشد.

4- توقف خونریزی با کمک ژل

دانشمندان آمریکایی با استفاده از پلیمرهای گیاهی موفق شدند تا ژل منحصر به فردی را بسازند که می تواند تنها در مدت زمان کوتاهی مانع از خونریزی شود. این ژل می تواند در خونریزی های شدید یا اعمال جراحی کاربردهای بسیاری داشته و جان افراد بسیاری را نجات دهد.

ژل VetiGel به مکانیزم های ترمیمی بدن برای توقف خونریزی مجهز است. برای ساخت این ژل از پلیمر هموفیلیک مبتنی بر ساخت گیاهی استفاده شده که توسط خون جذب و باعث به هم رسیدن دو سوی زخم و در نتیجه عدم ادامه خونریزی می شود.

5- ترمیم جمجمه یک مرد چینی با پرینت سه بعدی

پزشکان یک بیمارستان در کشور چین با کمک از فناوری سه بعدی توانستند قسمت چپ جمجمه کشاورزی را که سال ها پیش در اثر یک حادثه آسیب دیده بود را ترمیم کنند. کشاورز چینی بخاطر آسیب جمجمه اش با مشکلات متعددی از جمله اختلالات بینایی و تکلم دچار بود که پس از عمل جراحی و ترمیم قسمت چپ جمجمه مشکلات جسمانی او نیز از بین رفتند.

6-ساخت نخاع کامل در آزمایشگاه

دانشمندان کشور آلمان با کمک از سلول های بنیادی جنینی موفق به تولید نخاع کامل در آزمایشگاه شدند. در سال های گذشته استفاده از سلول های بنیادی برای درمان بیماری های مختلف بسیار مفید بوده که به درمان بسیاری از بیماری ها منجرب شده است اکنون محققان آلمانی موفق به ساخت نخاع کامل در آزمایشگاه شده اند.

7- تاثیر ژنوم در پیش بینی تومورهای سرطانی

با کمک از دانش ژن ها و همچنین شناسایی عملکرد و حرکات آنها می توان درمان های موثری را برای انواع سرطان ها یافت. تحقیقات جدید از نقش های مختلف ژن ها در رشد سلولی، سیستم ایمنی بدن و همچنین فعالیت هایی که منجر به سرطان می شود، مغید است.

8-کنترل دست روباتیک با کمک ذهن

با کاشت الکترودهای حسی در زیر پوست و ارتباط حسی بین اندام مصنوعی و اعصاب حرکتی، مغز قادر به کنترل اندام مصنوعی خواهد بود. این شیوه کنترل طبیعی یک دست روباتیک پیشرفته را مشابه حرکات دست طبیعی می کند. سیستم ایمپلنت با نام Opra و با ترکیب یک پروتز متکی به استخوان با الکترودهای کاشته شده در آن می تواند این مشکلات را حل کند. این عمل جراحی می تواند امید تازه ای را برای بیماران قطع عضوی به وجود آورد.

این صفحه را در تلگرام به اشتر

این مطالب را نیز ببینید!

هنرنمایی در ساخت فنجان با طرح کارتن

تصاویر: اینها کارتن نیستند، هنرنمایی در ساخت فنجان با طرح کارتن

هنرنمایی در ساخت فنجان با طرح کارتن با ما بیاموز، در نگاه اول و با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *