خانه / آموزش / چگونه یک دامنه و یک سایت خوب بسازیم

چگونه یک دامنه و یک سایت خوب بسازیم

جدید ترین فناوری

دامنه

این روزها اغلب پروژه ها ، کسب و کارها و فعالیت ها ی ما به یک آدرس اینترنتی مناسب نیاز دارند.خواه این پروژه به وب مرتبط باشد خواه در زمینه های دیگر .از یک وبلاگ شخصی گرفته تا وبسایت یک شرکت فعال در حوزه معدن.

در این مقاله به 12 نکته ای که بهتر است در انتخاب نام دامنه به آن ها توجه داشته باشیم خواهیم پرداخت.

کلمات کلیدی شما را به انتخاب درست نزدیک میکنند

قبل از آنکه جست و جو را شروع کنید. بهتر است چند کلمه کلیدی را در ذهنتان ردیف کنید.کلماتی که نزدیک ترین معانی را برای توضیح نوع فعالیت شما دارند.سپس این کلمات را آنقدر بالا و پایین کنید و با پیشوندها و پسوندهای مناسب در هم بیامیزید تا دامنه مورد علاقه تان را بیابید.البته پیش از آنکه کشف دامنه مناسبتان بیش از حد شما را ذوق زده کند از آزاد بودن آن مطمئن شوید.

دامنه تان را منحصر به خودتان کنید

اینکه دامنه هایی با نام های مشابه آدرس اینترنتی شما وجود داشته باشد حقیقتا مخاطبانتان را گیج میکند.

برفرض مثال اگر maghale.com متعلق به کسب و کار شماست و رونق دارد بهتر است مخاطبین شما با تایپ maghaleh.com یا maqale.com به سایت دیگری نروند.

آنسوی نقطه دوم را دریابید

شاید این قانون نانوشته که .com برای دامنه های فعال در حوزه بین الملل و .ir برای وبسایت های با جامعه هدف داخل کشور دامنه های مناسب تری هستند را قبول نداشته باشید اما اینطور به نظر میرسد که عموم مردم با این دو دامنه احساس راحتی بیشتری دارند.

اما شاید این قانون نانوشته همه جا نیز صادق نباشد.من به شخصه به خاطر نمی آورم دانشجویی نسبت به آدرس هایی همچون sanjesh.org و یا myuni.ac.ir احساس ناخوشایندی داشته باشد.

راحت التایپ باشد !!

تلفظ راحت به دردسترس بودن سایت شما کمک بزرگی میکند.چینش حروف به نحوی که تلفط آن ها سخت باشد انتخاب مناسبی برای دامنه سایت شما نیست.همینطور شاید بهتر باشد در آدرس سایت شما حروفی همچون q , x و z جایی نداشته باشند.

سریع الذهن باشد !!

شاید زیاد برایتان پیش آمده است که سایت خوبی پیدا کرده اید و میخواهید آن را در حالی که همراه با دوستتان در خیابان قدم میزنید به او معرفی کنید.اینجاست که باید به جای کمک گرفتن از history مرورگر به حافظه تان اتکا کنید ، اما هرچه به ذهنتان فشار می آورید نام سایت را به خاطر نمی آورید.برای خود من هم این مورد درباره یکی از محبوب ترین سایت هایم پیش آمده است.یک سایت خوب آموزشی انگلیسی زبان به نام …

در حال حاضر نامش را به خاطر نمی آورم اما یادم ییاندازید در آینده از بوک مارک هایم ببینم و به شما بگویم.

تعداد کاراکترها مهم است

این درست که اگر یک بار آدرس موردنظرتان را در مرورگر تایپ کنید وبه یک سایت وارد شوید در دفعات بعد تنها چند حرف اول نیاز به تایپ مجدد دارند اما باور کنید تعداد حروف آدرس اینترنتی سایت شما مهم است ، حداقل برای زمانی که میخواهید آدرس سایت مجموعه یتان را در تبلیغات خود درج کنید.آن وقت فکر میکنید چه میزان فضا برای یک آدرس 16-17 حرفی نیاز داشته باشید؟!

به انتظار مخاطب جدید از محتوا پاسخ بدهید

با این که خیلی از کسب و کارهای بزرگ اینترنتی نام های کاملا نا آشنا و دور از حوزه فعالیت شان را تبدیل به برند کرده اند ، اما شاید برای کسب و کارهای کوچک تر و یا در همان سطح هم انتخاب آدرس های نزدیک به محتوا بهتر به نظر برسد.

کپی رایت را رعایت کنید

شاید اگر googl.com متعلق به شما بود برایتان در روزهای اول حجم قابل توجه افرادی که در اثر اشتباه در تایپ به سایت شما وارد میشدند جذاب می بود – البته خدا رو شکر که این دامنه هم متعلق به خود گوگل است – و یا نه حتی فرض کنید googlgolabi.com آدرس سایتتان باشد و بخواهید از نمد تشابه اسمی کلاهی برای خودتان ببافید اما باور کنید این ماجرا علاوه بر اینکه از انصاف به دور است شخصیت سایت شما را هم زیر سوال میبرد.برخی شبکه های اجتماعی داخلی کمی دقت کنند لطفا.

نام دامنه در خدمت برندسازی

برندسازی تنها با استفاده از یک و یا ترکیب دو کلمه آشنا و پرکاربرد به وجود نمی آید اما استفاده هوشمندانه از آن ها به این مهم کمک قابل توجهی می کند.همانطور که گاهی هم انتخاب یک کلمه نا آشنا و غیر مرنبط و یا یک کلمه آشنا و غیر مرتبط با حوزه فعالیت سایت نیز می تواند در کنار ارائه خدمات و محتوای با کیفیت به خوبی از پس این کار برآید.

استفاده از عدد و خط فاصله .. نه ، لطفا این کار را نکنید

هم عدد و هم خط فاصله هردو علاوه بر کاهش مسزان چسبناکی نام دامنه در ذهن باعث سختی تایپ آن نیز میشوند.همچنین به دلیل ایجاد تکثر در دامنه های مشابه احتمالا باعث سردرگمی مخاطبان نیز خواهند شد.

دامنه های عجیب نسازید

اگر فکر میکنید با تکرار کردن چندباره حرف اول یا آخر دامنه مورد نظرتان که از بد روزگار مشغول است میتوانید هم مفهوم را برسانید و هم نامتان به علت عجیب و غریب شدن در ذهن بماند سخت در اشتباهید.مثلا aasemaanii.com

این درست مثل آن است که در حلبی آباد خانه ای بخرید و اسم محله تان را بگذارید زعفرانیه.آن وقت هرکسی که از شما آدرس منزلتان را بپرسد درست است که میگویید زعفرانیه اما دقیقا باید توضیح بدهید کدام زعفرانیه.چون در غیر اینصورت ممکن است یکی یکی دوستانتان را از دست بدهید درست مثل بازدیدکنندگان سایتتان.

از سرویس های انتخاب دامنه کمک بگیرید

وبسایت های زیادی هستند که از میان دامنه های آزاد پیشنهادهایی را نزدیک به آنچه در آن ها جست و جو میکنید به شما ارائه میدهد.مانند این سایت.

شاید اگر از انتخاب دامنه مناسب نامید شده اید این آخرین راه شما باشد.

منبع:moz.com

این صفحه را در تلگرام به اشتر

2 نظر ها

  1. اشتراک ها: آموزش حل مشکل ناخوانا بودن زيرنويس + فیلم - ایران فناوری

  2. اشتراک ها: آموزش تصویری حل مشکل ناخوانا بودن زيرنويس فارسی - ایران فناوری

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

آموزش ساخت تابلو با مداد شمعی

آموزش ساخت تابلو با مداد شمعی

آموزش ساخت تابلو با مداد شمعی با ما بیاموز، در آموزش های قبلی با ” آموزش ...