خانه / دنیای اطراف ما / کشف شیشه در سیاره مریخ

کشف شیشه در سیاره مریخ

کشف شیشه در سیاره مریخ

کشف شیشه در سیاره مریخ

کشف شیشه در سیاره مریخ

به گزارش سایت با ما بیاموز، امروز با موضوع ” کشف شیشه در سیاره مریخ ” در خدمت شما دوستان عزیز هستیم.

به نقل از خبرگزاری مهر، دانشمندانی که در پروژه مدارگرد شناسایی کننده مریخ ناسا معروف به MRO در حال تحقیق هستند. نتایج کشف بی نظیری را در مجله Geology منتشر کرده اند که در آن از کشف رسوبات شیشه در برخی روزنه های مریخ خبر داده اند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده این رسوبات اولین سری از رسوبات کشف شده در مریخ محسوب میشوند که می توان به دانشمندان در شناسایی ردپایی احتمالی از حیات در گذشته مریخ کمک کند.

در سیاره مریخ، شیشه زمانی شکل گرفته که شهاب سنگها به سطح آن برخورد کرده اند. این برخورد با چنان نیرویی بوده که به ذوب شدن صخره ها منجر شده است. در ادامه این فرآیند، صخره های ذوب شده به سرعت در اتمسفر سیاره سرد شده و به نوعی از شیشه موسوم به «شیشه برخورد» تبدیل شده است.

دانشمندان با تحقیق بر روی نمونه هایی از این نوع شیشه که ناشی از برخوردهای شهاب سنگی به زمین در میلیونها سال قبل می شود نشان داده اند که بعضی از نمونه های این نوع شیشه حاوی ریزذراتی از مواد ارگانیکی هستند.

آنها امیدوارند که اگر حیات در سیاره مریخ وجود داشته است پس احتمالا باید ردپایی از آن در رسوبات شیشه ناشی از برخوردهای شهاب سنگی وجود داشته باشد.

دانشمندان ناسا نسبت به واقع گرایانه بودن این نظریه امیدواری زیادی دارند تا آنجاکه به احتمال زیاد مقصد بعدی مریخ نشین آتی ناسا که در سال ۲۰۲۰ به سوی این سیاره پرتاب می شود، نواحی مملو از رسوبات شیشه این سیاره خواهد بود.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

x

این مطالب را نیز ببینید!

هنرنمایی در ساخت فنجان با طرح کارتن

تصاویر: اینها کارتن نیستند، هنرنمایی در ساخت فنجان با طرح کارتن

هنرنمایی در ساخت فنجان با طرح کارتن با ما بیاموز، در نگاه اول و با ...