صفحه اصلی / دنیای اطراف ما / 11 ساله شدن ربات مریخ نورد فرصت در قله مریخ

11 ساله شدن ربات مریخ نورد فرصت در قله مریخ

ربات مریخ نورد فرصت
ربات مریخ نورد فرصت

11 ساله شدن ربات مریخ نورد فرصت در قله مریخ

به گزارش سایت با ما بیاموز ، امروز با موضوع ” 11 ساله شدن ربات مریخ نورد فرصت در قله مریخ ” در خدمت شما علاقه مندان به دنیای فناوری هستیم.

مریخ نورد ” فرصت ” با ارسال تصاویر بی نظیر از  سیاره مریخ یازدهمین سال حضورش در سیاره سرخ را جشن گرفت.

مریخ نورد ” فرصت ” در 24 ژانویه سال 2004 میلادی بر روی سیاره سرخ فرود آمد و این درحالی بود که دوقلوی آن یعنی مریخ نورد ” روح ” چند هفته قبل تر از آن با فرود آمدن بر روی مریخ به شهرتی تاریخی رسیده بود.

از ابتدا اینگونه برنامه ریزی شده بود که این دو مریخ نورد تنها برای سه ماه و در قالب مأموریتی که تمام جزئیات آن از مدتها قبل برنامه ریزی شده بود به بررسی مناطقی از سطح مریخ بپردازند. هدف اصلی از این مأموریت تاریخی کشف نشانه هایی از وجود آب در گذشته سیاره مریخ بوده است.

هر دوی این مریخ نوردها اطلاعات ارزشمندی کشف و به زمین فرستادند . با این حال ادامه فعالیت آنها تا مدتها پس از پایان مدت زمان از پیش تعیین شده نکته ای بی نظیر و تقریبا بی سابقه در تاریخ اکتشافات فضایی محسوب میشود.

ربات مریخ نورد فرصت
ربات مریخ نورد فرصت

تصویر پانارومایی از مریخ که ناسا به مناسبت یازدهمین سالگرد فعالیت مریخ نورد “فرصت” منتشر کرده است.

مریخ نورد روح در سال 2010میلادی ارتباط خود با زمین را از دست داد و تقریبا یک سال بعد مرگ آن رسما اعلام شد اما دوقلوی آن همچنان پرقدرت و با نشاط بر روی مریخ حرکت می کند.

این روبات از آگوست سال 2011 دیواره گودال Endeavour را که قطر دهانه آن 22 کیلومتر عنوان شده است مورد بررسی دقیق قرار داده و اخیرا نیز از منطقه ای موسوم به Cape Tribulation بالا رفته است.

این مریخ نورد تاکنون تصاویر زیادی با استفاده از دوربین پانارومای خود از مریخ ثبت و به زمین ارسال کرده است که از جمله آنها می توان به تصاویری اشاره کرد که از قله Cape Tribulation گرفته شده است.

محققان ناسا این تصاویر را در قالبی یکپارچه در کنار هم قرار داده و تصویر جامعی از مریخ منتشر کرده اند. آنها بهانه این کار را 11 ساله شدن مأموریت فرصت در سیاره سرخ اعلام کرده اند.

منبع :

خبرگزاری مهر

این صفحه را در تلگرام به اشتر

این مطالب را نیز ببینید!

هنرنمایی در ساخت فنجان با طرح کارتن

تصاویر: اینها کارتن نیستند، هنرنمایی در ساخت فنجان با طرح کارتن

هنرنمایی در ساخت فنجان با طرح کارتن با ما بیاموز، در نگاه اول و با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *